ספר בהנאה בגיל הרך - 6 טיפים

הטיפ השבועי להורים

כשהבכור שלי למד לקרוא, הוא רצה לקרוא הכל – שלטי חוצות, מודעות בעיתון, ערכים תזונתיים של מוצרים מזון, עובדות על קרטון החלב וספרים. ברגע אחד, נפתחו בפניו עולמות שלמים של פנטזיה, ידע וחוויה.

לפני שילדים לומדים לקרוא בעצמם, הם זקוקים לנו על מנת שנקריא להם סיפורים ושירים. אבל אם היום הטאבלט או הטלפון הנייד מאפשרים לנו לחשוף את הילדים להקראת ספרים בלי הרבה מאמץ, אז למה בכל זאת כדאי להקריא להם ספרים?

הקראת ספרים מומלצת החל מגיל חצי שנה ולפחות עד שהילדים קוראים בעצמם. מחקרים רבים מדברים על הקשר בין קריאה להעשרת אוצר המילים והתיידדות עם ספרים מגיל צעיר, אבל לא רק. דרך הספרים לומדים הילדים על מה מותר ומה אסור, מפתחים מיומנויות רגשיות וחברתיות. הקראת סיפור לילד, מפתחת ומשפרת את היכולת לריכוז, מאפשרת זמן משותף להורה והילד, זמן של קרבה, של קשר, הקשבה, צחוק והנאה. ככל שהילדים גדלים ורוכשים שפה – הם הופכים למשתתפים פעילים יותר ויותר – משלימים משפטים, מסוגלים לבחור בעצמם את הספר הרצוי וניתן לנהל עימם שיחה על הספר – מה לדעתך יבחר הכלבלב לעשות? איך יעל הרגישה בבית מתחת לשולחן? איזו חיה מופיעה בציור? במה אתה היית בוחר? האן קרה לך מקרה דומה?

כך הופכים את הקריאה לחוויה משותפת נעימה שהילדים ירצו לשחזר גם בגיל מבוגר 

  1. בחרו את הטקסטים בהתאמה לגיל הילד והיכולת שלו לשבת לאורך זמן ולהקשיב לסיפור – מומלץ להתחיל בשירי משחק קצרצרים ולשלב תנועות ידיים וצלילים (עוד טרם שלב המילים).
  2. בחרו בספרים שיכולים לסייע לילד להבין אירועים שקורים בחייו (כמו כניסה של אח, גמילה מחיתולים, מריבה בין חברים). תווכו עבורו את הטקסט הנקרא, בתחילת הדרך יש לפשט להם מילים ומסרים מסוימים שעדיין מעט מורכבים עבורם.
  3. אפשרו לילד לבחור ספר – כך הוא יוכל לבטא את סקרנותו ולהתעניין בקריאה.
  4. שנו את האינטונאציה – קראו בקול עולה ויורד, או בחרו לכל אחת מן הדמויות קול שונה בכדי ליצור עניין.
  5. שבו קרוב אל הילד או אפילו הושיבו אותו על הברכיים – בסביבה שקטה וללא רעשי רקע ומסכים.
  6. שתפו את הילדים גם בספרים אותם אהבת לקרוא בילדותכם – זוהי הזדמנות שלכם ושל ילדיכם להשתלב בעולמות האחד של השני.

קריאה מהנה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *