טל: 6968*  |  10:00-13:00, 19:30-22:00
בשעות אחרות ניתן להשאיר הודעה ונשוב אליכם

שגרה בפגרה

אמא עם כאב ראש

שגרה בפגרה

רחלי כוכבי רום

שמעתי את אחת האימהות אומרת: "כמה שחיכיתי לחופש הזה ככה אני מחכה לחזור  כבר לשגרה ולמעון".

אמא עם כאב ראש

רובנו אוהבים לפנטז במשך השנה על החופשה. המחשבה על יציאה מהמסגרת מאפשרת לנו לחלום על דברים שהיינו רוצים לעשות ואיננו יכולים בגלל מחוייבויות שונות כמו עבודה. אבל בהגיע החופשה מסתבר שכלל לא קל לנהל משפחה וסדר יום בכוחות עצמנו, סדר יום שלא מוכתב על ידי מסגרת חינוכית ועבודה.

השגרה שמאופיינת על ידי זמני שינה ואכילה קבועים, מסגרת חינוכית קבועה ויציאה לעבודה, משתנה באחת ועלולה ליצור תחושה של חוסר בטחון, תסכול  וחוסר שליטה.

מה חשוב לזכור?

 • ילדים בכל גיל ובמיוחד בגיל הרך זקוקים לתחושת הביטחון שנוצרת על ידי פעולות קבועות וחזרתיות, כי כשהם יודעים מראש מה עומד לקרות הם רגועים יותר.
 • כמנהיגי המשפחה שלנו ראוי שנתכנן את החופשה בהתחשב בצרכים של ילדינו בהתאם לגילם ובהתאם לנטייתם.
 • כהורים ששותפים לחינוך ולגידול ילדינו, מן הראוי שנשב יחד, שני בני הזוג ונתכנן את החופשה, לא רק מה נעשה אלא גם איך נעשה זאת.
 • כהורים שמכבדים את ילדינו ונותנים להם מקום, חשוב שנשתף ונדבר איתם בהתאם לגיל על השינוי שכרוך ביציאה לחופשה ואף נאפשר להם לבחור בילוי כזה או אחר, כמו בריכה, ג'ימבורי או בילוי בפארק.
 • נזכור שחופשה אינה ויתור על גבולות וכללי התנהגות. דווקא עכשיו חשוב לקבוע כללי התנהגות והתנהלות מותאמים לחופשת הקיץ
 • נעודד את ילדינו לעצמאות כדי לעודד לתחושת מסוגלות. כל מה שהם יכולים שיעשו בעצמם, למשל להתלבש לבד. נעודד אותם לעזור לנו וניתן להם תפקידים זעירים מותאמי גיל כמו להכין את בקבוקי המים שאותם נמלא, או להביא את קרם ההגנה.

(מתוך עקרונות "מחומש ההורות")

אז מה כדאי לעשות על מנת להפוך את החופשה לזמן משפחתי מהנה ומלכד?

 1. נזכור שאנחנו בפגרה, לא צריך להספיק שום דבר, נשתדל להתנהל בנחת וברוגע ובאווירה נעימה.
 2. נשמור על סדר יום הגיוני גם כשיש תוכניות לצאת מהבית. זאת, כדי לשמור על תחושת בטחון וקביעות של הילד.
 3. ארוחות משפחתיות. ארוחה משפחתית מתבלת את היום באווירה של משפחתיות מלכדת כשהמשפחה מסבה לשולחן, משוחחים בנחת, צוחקים, מתייחסים לכל ילד ומדברים על חוויות היום.
 4. נשחק עם הילדים. נתכנן זמן איכות עם כל ילד, זמן שבו נהיה רק איתו.
 5. מישהו עוזר לנו? אם סבא וסבתא/מטפלת שותפים לטיפול בילדינו, נשתף אותם בסדר היום ובאג'נדה שלנו כדי שיהיה רצף שלא יבלבל את הילדים.
 6. נתכנן פעילות שיש בה מרחב פיסי פתוח ומאפשר שמתאים לגיל הרך, כמו ים, פארק משחקים, גינה.
 7. פעילות העשרה. אם ברצוננו לחפש פעילויות כמו שעת סיפור או תיאטרון נבדוק שהם אכן מותאמי גיל ולא יקשה על הילד להקשיב.
 8. נשתף את ילדינו במה נעשה ואת מי נפגוש כדי שידעו מה עומד לקרות ואף נאפשר להם לבחור או להציע רעיונות משלהם.
 9. תעסיקו את הילדים. נתכנן מראש את היום. רצוי שיהיו בו סוגי פעילויות שונים. זמן רגוע אישי כמו סיפור או משחק משותף, זמן יצירה מותאמת גיל ומשחק חופשי.
 10. משחק עם ילדים אחרים. אפשר ליזום אינטראקציות עם ילדים בני גיל דומה.
 11. רוצים לנסוע לטיול? תקבעו לו"ז ברור ומותאם לגיל הילדים שלכם. זמני ארוחות מסודרים, זמני שינה הגיוניים, תצטיידו באביזרים מתאימים כמו "שמיכי", חפץ מעבר, משחקים שהילדים אוהבים ואוכל לדרך, והיו קשובים למצב הרוח ולקצב שלהם.
 12. נאפשר גמישות. הילדים בגיל הרך מרגישים את השינוי שכרוך ביציאה מהשיגרה ומגיבים לזה. לכן, גם אם לא הכל כל כך מסתדר, לא נורא. גם זאת למידה והתמודדות עם שינוי.

גם החופשה הנעימה ביותר היא משימה מאתגרת, כשמדובר בחופשה עם ילדים. בכל גיל. אפשר להפוך את החופשה לזמן איכות משפחתי מלמד ומלכד, שיהיה חלק מהזיכרון המשפחתי.

בואו נקבע פגישה טלפונית

דילוג לתוכן