טל: 6968*  |  10:00-13:00, 19:30-22:00
בשעות אחרות ניתן להשאיר הודעה ונשוב אליכם

הצבת חוקים וגבולות לילד בגיל הרך

הצבת חוקים וגבולות לילד בגיל הרך

צוות קו להורה

על חוקים וגבולות, על ההבדלים ביניהם, על החשיבות והתועלת, הפרקטיקה והחיבור לסמכות הורית. מתי נציב חוקים וגבולות, ומה הדרך הנכונה להציג אותם לילדים.

נקודה למחשבה

האם ההורים יכולים להציב גבול לילד שלהם?

כשילד נהנה לשחק בגן השעשועים, מבחינתו כל עוד הוא נהנה הוא יעדיף להמשיך לשהות בגן השעשועים, גם בשעת חשיכה ובזמן שגרת הערב לקראת שינה, עד שיתעייף בעצמו.

להורה יש גבול שהוא מגדיר לעצמו. אצל הורה אחד הגבול הוא השעון – בשעה X צריך ללכת הביתה. אצל הורה שני זהו מזג האוויר – כשיש רוח חזקה, זה הגבול וכעת צריך ללכת הביתה. אצל הורה שלישי – הבכי של האח התינוק, הוא הגבול והרגע שבו צריך לחזור הביתה.

ההורים הם אלו שקובעים את הגבול לעצמם ומבחינתם, ואח"כ הם משקפים אותו לילדם באופן סמכותי וברור. ההורה יכול להציב את הגבול שלו לעצמו, וצריך לשקף אותו לילדו, על מנת לאפשר לו ללמוד להתאים את עצמו למציאות וסדר היום.

מה ההבדל בין חוקים ובין גבולות

חוק – אסור… מותר…
גבול- מותר עד…

חוקים – מחייבים את כולם, גם את ההורים. ולכן עליהם להיות ברורים ומקובלים.

החוק חל על כלם בבית. החוק מעוגן בערך = משרת את משימות החיים.
החוק חייב להתאים למציאות = מתייחס לצרכים ולדרישות המציאות.
מאחורי חוק עומד ערך. כל באי הבית שווים בפני החוק. כולם מקיימים את החוק, גם ההורים וגם הילדים.

דוגמאות לחוקים – "בביתנו אומרים רק את האמת", "בביתנו אין אלימות", "בביתנו שומרים על הפרטיות של כל אחד", "בביתנו שומרים על הרכוש", "בביתנו לא לוקחים אחד מהשני ללא רשות". אם ההורים דורשים כבוד מילדם כחוק בבית, כך גם הם חייבים לכבד את הילד.

מה חשיבותם של החוקים ומה התועלת שבהם?

מאפשרים ניהול חיים תקין. מונעים אנרכיה. קובעים את החוקים בבית לפי ב-ב-ב.

ב = ביטחון (לא הולכים מבלי להודיע מראש)
ב = בריאות (לא מכניסים אצבעות לשקע חשמלי)
ב = בטיחות (לא מטפסים על ריהוט בבית).

ככל שהילדים צעירים יותר ההורים קובעים את מרבית החוקים.

משמעות החוק – חוזה המחייב את כל בני המשפחה בבית

חוק, גבול ו/ או "חוזה" שמופרים, מהווים פתח לדיאלוג, לבירור, להתאמתו למציאות הקיימת ולקבלת החלטות בהתאם לכך. כדאי לזכור, שלכל חוק יש את "פיקוח הנפש" שלו, את היוצאים מהכלל שלו ויש לקחת זאת בחשבון.

הכלל הבסיסי שרצוי שינחה את הדיאלוג וההחלטות הקשורות בכל חוק הוא –  שיש לכבד במידת האפשר את הצרכים של כל הנוגעים בדבר.

לכבד את הצרכים של כולם, זה דבר בעייתי. כי לפעמים הצרכים מנוגדים, או שונים. לכן, יש צורך במציאת שביל הזהב. זה אומר, שעל כולם יהיה לדעת שבמשפחה אי אפשר לעשות או לתת, הכל, לכולם, בצורה הטובה ביותר ובאותו הזמן. כך שחייבים להיות וויתורים (הליכה לקראת).

גבולות – מטרתם להסדיר את חיי היומיום שלנו. לקום בבוקר בשעה מוגדרת. סדר יום ברור ומוגדר. ברור לכל באי הבית מה קורה ומתי.

הגבולות אינם שווים לילדים ולהורים (השכבה לשינה, יציאה לבילויים, מתארחים ומארחים חברים וכו'). יחד עם זאת, חשוב מאד לבדוק מחדש, לאחר תקופה, אם הגבולות מתאימים למציאות, ואם לא, יש לחברם מחדש למציאות שקיימת כעת.

למשל: הילד הלך לישון בשעה 19:30 בשנות הגן הראשונות. בגיל גן חובה בשעה 20:00 ובגיל בי"ס בשעה 20:30.

משמעות הגבולות

מבחינת ההורה המציב את הגבול לעצמו ומשקף לילדו:
זה לא נעים לשקף את הגבולות, זה יוצר קושי. בגלל הקושי ההורה מנסה להסביר לילד מדוע הוא החליט על הגבול שהציב לעצמו. ההסבר יוצר ציפיה להבנה מצד הילד, ולכעס כשההבנה לא מתבטאת.

לדוגמא: לא ראוי לדרוש מילד בן- 15 ללכת לישון השעה 20:00, או לא ראוי לדרוש מילד בן 5 להתארגן לבד לגן כשמעירים אותו 10 דקות לפני היציאה לגן.

למעשה, גבולות זה "חוזה" בין ההורה ובין הילד בלבד. "חוזה" שאומר מה אני מוכן לעשות, או לא לעשות, עד כמה, עד מתי וכדומה. ה"חוזה" נוצר על פי ההתנהגות שלנו ולא על פי האמירה. כי מילים לבד אין להם כיסוי. ה"חוזה" הוא למעשה סמוי, לא תמיד אנו מודעים לו. למרות זאת הוא קיים. יש צורך להעמיד גבולות תוך שמירת כבודו של הילד והכרה בכוחותיו.

עוד נקודות חשובות למחשבה:

  • ילדים ללא חוקים וגבולות – עולמם מבולבל וחסר מסגרת. מסגרת מקילה על החיים ומאפשרת צמיחה תקינה. ילדים כאלה קמים כל בוקר לבדיקה מחודשת של החיים – היכן הגבול? מהו החוק היום? מהו מצב-הרוח של אבא / אמא?
  • כשהחוקים והגבולות ברורים, הילד עסוק במשימות החיים: לומד להתקדם, להתפתח ולפתח יכולות. אם אין חוקים וגבולות, הילד עסוק בבדיקה של הגבולות… האם כשאקום בבוקר, ילבישו אותי או לא ? אוכל לראות טלוויזיה בבוקר או לא?
  • רק במקום שיש מסגרת של חוקים וגבולות – קיימת האפשרות ל'חופש הבחירה'!
    במקום שאין חוקים וגבולות, אין חופש בחירה, כי הכל אפשרי… הבחירה הנכונה (והמותאמת למציאות) אפשרית בתוך מסגרת קיימת. בדיוק כמו שהמבוגרים צריכים לבחור תוך התאמה למציאות של מסגרות ובהן חוקים ברורים וגבולות (בחיי היומיום ובעבודה), כך חשוב לאפשר לילד להתנסות בבחירות מתוך מציאות קיימת.
  • הגדרת חוקים וגבולות בבית, נובעת מתוך הסמכות ההורית!

בואו נקבע פגישה טלפונית

דילוג לתוכן