טל: 6968*  |  10:00-13:00, 19:30-22:00
בשעות אחרות ניתן להשאיר הודעה ונשוב אליכם

גמילה מחיתולים

נועה מאיר
אשת חינוך, מדריכת הורים ויועצת בקו הייעוץ קו ההורה
גמילה מחיתולים הוא שלב חשוב בהתבגרות הפעוט. הגמילה מחיתול נעשית בדרך כלל בין גיל שנתיים לשלוש, זהו תהליך אשר תלוי כולו בפעוט ותפקידם של ההורים הוא לעזור לו לעבור את התהליך בדרך נכונה ויעילה.

סביב גיל שנתיים שלוש הילד מגלה בשלות  מבחינה מוטורית ופיזיולוגית, מחשבתית ומילולית  לבקש או לומר כאשר צריך להתפנות. וגם מבחינה חברתית רגשית בשל להביע את הרצון להיות עצמאי ולעשות דברים לבד.

חשוב לציין כי תהליך הגמילה הוא דרישה חיצונית אשר עלולה לעיתים להפעיל לחץ על הילד. הגיל והאופן בו פעוטות נגמלים שונה ממשפחה למשפחה. הגישה היום מכוונת לייחודיות של הילד ולקצב שלו.

רצוי להכין את הבית לקראת התהליך בקניית הציוד הדרוש: סיר, ישבנון, בגדים רבים להחלפה, קניית ניילונים למיטה ולספות, רכישת ספרים בנושא.

    כמה נקודות חשובות להצלחת התהליך:

  • בכל תהליך הגמילה ניכרת חשיבות רבה לעקביות
  • חשיפה לתהליך צריכה להיות הדרגתית
  • אם הילד מגלה עניין ניתן להמשיך בתהליך, אם מגלה התנגדות או חוסר עניין יתכן שאינו בשל ורצוי לדחות את תהליך הגמילה.
  • מומלץ מאד על יצירת שותפות הורית בכל הכרוך בהתמודדות עם תהליך הגמילה וביצירת שותפות עם צוות הגן
  • חשוב שההורים ישדרו רוגע ונינוחות בזמן תהליך הגמילה, חשוב להתחיל תהליך גמילה כאשר ההורים פנויים רגשית ופיזית
  • זכרו שהתפתחות הילד מובילה באופן טבעי לגמילה ועל כן חשוב להיות קשובים לילד, ללוות אותו בתחילת התהליך ובסופו ולשמוח ביחד איתו על רכישת הישג.

גמילה מחיתול בלילה: זהו שלב מתקדם בגמילה אשר עלול להמשך זמן רב יותר משאר השלבים. ילד שרכש יכולת שליטה בסוגרים במשך היום יגיע בסופו של דבר לשלטה גם בלילה ללא קשר לכמות השתייה ששתה לפני כן או לעומק שנתו. אם ילד מתעקש על שינה בלילה עם טיטול יש לאפשר לו.

לסיכום: זכרו לכל ילד יש את הקצב שלו בתהליך הגמילה. אין צורך להגיב בפרסים או בעונשים, ניתן להחמיא לו, לחבק וכדומה. אפשר לומר "לא נורא אני יודעת שקשה לך להתאפק לפעמים". חשוב שהילד ירגיש שהגמילה נועדה בשביל עצמאותו ולא כדי לרצות את הוריו וכך תעבור בצורה קלה ונינוחה יותר. בהצלחה!

נא הקלידו את מספר הנייד אליו תרצו לקבל במסרון את הקישור לעלון הדו-חודשי המקוון שלנו. בשליחת המספר אתם מביעים את הסכמתכם להצטרף לרשימת התפוצה

בואו נקבע פגישה טלפונית

דילוג לתוכן