טל: 6968*  |  10:00-13:00, 19:30-22:00
בשעות אחרות ניתן להשאיר הודעה ונשוב אליכם

מזונות לחיזוק מערכת החיסון

שירה פלד לוי
דיאטנית האגף לגיל הרך בויצו
לקראת החורף המתקרב (אם כי לאיטו…), על ההצטננויות והשפעות שהוא מביא איתו, מציעה שירה פלד לוי, הדיאטנית שלנו, ארבעה מיני מזון שכדאי להכניס לתפריט המשפחתי.

שום
אחת מתרופות הסבתא הוותיקות ביותר, אך בניגוד לרבות אחרות, יעילות השום גם הוכחה מחקרית והוא מוגדר כאנטיביוטיקה טבעית ממש!  כלומר לשום יש יכולת "להרוג חיידקים".
החומר הפעיל בשום נקרא אליצין. האליצין מפריע לתהליכים מטבולים בחיידקים ווירוסים (הוא  משבש יצירת מבנים חלבוניים בגוף החיידק) כך שהם לא יכולים להתרבות ועל ידי כך לבלום מצבי מחלה או דלקת.

אין צורך לאכול כמות גדולה של שום וגם אין צורך ולא מומלץ לבלוע שן שום שלמה אלא לכתוש את השום. כמות של 1-2 שיניים ליום מספיקה. לילדים ניתן לשים את השום בתוך רוטב העגבניות לפסטה, טוסט או פיצה.

סלמון
עשיר בחומצות שומן אומגה-3 ארוכות שרשרת, הנקראות בקיצור lc-pufa. אחת מחומצות השומן האלו נקראת  EPA והיא  משמשת חומר מוצא לחומרים שמונעים לחץ דם גבוה, נוגדי קרישה ונוגדי תהליכי דלקת. בנוסף הוא מכיל גם ויטמין D שמחקרים מראים את הקשר שלו ליעילות פעילות מערכת החיסון ולאחרונה דובר עליו רבות בהקשר למגפת הקורונה ועל כך שבחולי הקורונה נמצאו רמות נמוכות של ויטמין D, אבל חשוב לציין שיש להיזהר בנטילת תוסף של ויטמין D  שכן זהו ויטמין מסיס בשומן  הנאגר ברקמת השומן וצריכה גבוהה מדי שלו עלולה להזיק. בצריכה שלו מהמזון אין סכנה שנגיע לכמויות עודפות.לכן, מומלץ לשלב סלמון בתפריט 1-2 פעמים בשבוע. כשאתם חוזרים עם הילדים מהמעון, אל תמהרו לחזור הביתה ונצלו את השעות שיש עדיין קצת שמש בחוץ.

פלפל אדום
נתחיל מלהפריך מיתוס שכולנו גדלנו עליו, עד כה מחקרים לא הצליחו להוכיח שנטילת  ויטמין C מונעת ההצטננות. הוא ככול הנראה כן מצליח לקצר את משך המחלה ולהקל את חומרתה. לכן כשאתם מרגישים את ההתקררות מתחילה,יתכן וכדאי להגביר את צריכת ויטמין C. אבל גם אם הוא לא הוכח מחקרית, אין זה אומר שאפשר לוותר עליו, חשוב לזכור שויטמין C הוא ויטמין מסיס במים ולכן לא נאגר בגוף (בניגוד לויטמינים מסיסים בשומן הנאגרים ברקמות השומן כויטמין D) ולכן יש להקפיד על צריכה ונוכחות קבועה שלו בתפריט.

הידעתם שבפלפל אדום אחד יש פי 2 ויטמין C מאשר בתפוז? פירות הדר עשירים בויטמין C אך יש עוד ירקות ופירות המכילים גם הם ויטמין C כמו ברוקולי ותותים. מומלץ לשלב גם אותם בתפריט. ילדים לרוב יעדיפו לכרסם מקלות פלפל על פני סלט המכיל גם פלפל. נסו להכין סירות פלפל ממולא בגבינה ועל הדרך להרוויח גם ויטמין D וסידן.

עדשים
אבץ הינו מינרל שאינו נאגר בגוף ודי קשה לאתר חסרים ממנו לכן כדאי לשים לב שאנו צורכים ממנו באופן יומיומי. הוא אחראי על תהליכים רבים בגוף ומשפיע גם על מערכת החיסון, ישנם מחקרים שהראו יעילות בהפחתת זיהומים בדרכי הנשימה וכן גם השפעה על מערכת העיכול והפחתת אפיזודות של שילשולים.

בשר,ביצים ומוצרי חלב עשירים באבץ. בצמחונים וטבעונים מקורות לאבץ יהיו טחינה וקטניות. גם לאלו שאינם צמחונים אני ממליצה לשלב קטניות בארוחת הערב שלרוב אינה בשרית. במרק דלעת האהוב על ילדים ניתן לשלב גם עדשים כתומות וכך להגביר גם את צריכת החלבון וגם את צריכת האבץ.

בואו נקבע פגישה טלפונית

דילוג לתוכן