חזרה למסגרות

שינוי השגרה הנוכחית - התמודדות עם הלחץ והחשש

צוות קו להורה
ויצו האגף לגיל הרך

חודשיים של חופש עוד רגע מסתיימים, והילדים שלנו שכבר התרגלו לקום מאוחר, להיות תקועים במסכים, לישון בשעות לא שגרתיות, ובעיקר לעשות הרבה כיף והרבה כלום , צריכים עכשיו לחזור למסגרת. לקום מוקדם, להקשיב למורה או לגננת, ללכת לחוגים ועוד לא מעט התמודדויות שהמפגש היום יומי עם החברים לגן או לכיתה מציבים להם.

יש כאלה שמחכים לזה ומהר מאוד מתרגלים לשינוי ולמסגרת , אך גם יש כאלה שהכניסה חזרה למסגרת מלווה בהרבה חששות וחרדה. אז מה אנחנו כהורים יכולים לעשות כדי להקל קצת על הלחץ  והחשש?

 1. הכנה ותיאום ציפיות
  בשבוע שלפני כדאי לעשות שיחה לילדים ולהזכיר להם שהחופש עומד להיגמר. לדבר איתם על כך שיהיה שינוי בשבוע הקרוב בהרגלי השינה, האכילה, כמות המסכים , החוגים החדשים. אפשר גם לשאול האם יש ילדים שהם התגעגעו אליהם בחופש. לתת לילדים הזדמנות לדבר את מה שהם מרגישים.
 2. קניית מחברות וסידור תיקים
  כדאי לשלב את הילדים בהכנות לקראת השנה החדשה. ממליצה לתת לילדים לבחור איך לסדר את הקלמר והתיק על מנת שיבדקו איך נוח ומתאים להם. לבקש מהם עזרה בעיטוף הספרים והמחברות ותוך כדי אפשר לעבור על מקצועות הלימוד ולעיין מעט. זה יחבר אותם לציוד שלהם, ויכין אותם מעט לקראת הבאות. ילדי גן יכולים ללכת עם ההורים ולבחור בעצמם תיק חדש, בקבוק חדש.
 1. תיאום מפגש עם חבר לגן או לכיתה
  בשבוע האחרון כדאי לשאול את הילד עם מי מהכיתה הוא רוצה להיפגש ? ולתאם מפגש אחה"צ על מנת שבימים הראשונים יהיה מישהו שקצת יותר קרוב. (אם זו כיתה חדשה והילד לא ממש מכיר, כדאי לקבוע עם אחת האמהות ולתאם כמה מפגשי היכרות, זה יקל על הלחץ החברתי בימים הראשונים).
 2. שעות שינה
  בימי החופש הרבה ילדים הולכים לישון מאוד מאוחר ויש צורך להחזיר את הגוף שלנו לשגרה של 10 -11 שעות שינה. ועל כן בשבוע שלפני תחילת הלימודים מומלץ להיכנס כבר לשגרת שינה בדיוק כמו בית הספר . כדאי שהשינוי ילווה בהסבר לילדים על חיוניות השינה להצלחתו בלימודים.
 3. מסכים
  הרבה ילדים נמצאים בזמן החופש הרבה יותר מידי זמן מול מסכים. לפעמים כי אין ברירה, לפעמים כי אנחנו מבינים שגם להם מגיע לעשות מה שהם אוהבים בחופש, כל משפחה והשיקולים שלה. אבל רובנו מבינים שזה מתאים לחופש ובזמן שגרה זמן המסכים חייב להטמצם. אני ממליצה לערוך שיחה עם הילדים ולקבוע חוקים מוגדרים מראש על הזמן המותר ביום, השעות המותרות וכדומה. חשוב שלעשות איתם הסכם על זה. לשבת יחד איתם ולקבוע . לוודא שהם הבינו ושיש הסכמה בינכם . (זה לא אומר שהם מרוצים מזה, אבל חשוב שיקבלו את זה ).
 4. הפחתת חרדות
  הרבה פעמים אנחנו יותר חרדים מהילדים ומעבירים להם את החששות שלנו. אנא השתדלו לא להעביר לילד את ההרגשה שאתם בלחץ ממה שיהיה. נסו להעביר לו תחושה של בטחון. שאתם סומכים עליו.
 5. תראו את הילדים שלכם
  אבל באמת. כשהילדים חוזרים מהגן ומבית-הספר תתעניינו ביום שלהם. תמצאו את הרגע המתאים לעשות את זה. לא באוטו בדרך הביתה כשאתם עם הגב אליהם אלא כשיש רגע רגוע בבית, שאתם יורדים לגובה העיניים שלהם . וגם אז, אל תשאלו איך היה כי אז תקבלו תשובה אחת במקרה הטוב: "כיף". וזה לא אומר כלום. תשאלו שאלות ספיצפיות. אבל לא בתחושה של חקירה. אלא התעניינות. תשאלו אם שיחקו איזה משחק. ומה היה הכי כיף? ואם היה משהו שהוא פחות אהבו? אפשר לשאול אותם האם יש משהו חדש שלמדו היום? ובאופן כללי על מנת שהילדים שלנו ישתפו אותנו בחייהם עלינו לשתף אותם בחיינו אבל לא כמניפולציה אלא כדרך חיים.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *