טל: 6968*  |  10:00-13:00, 19:30-22:00
בשעות אחרות ניתן להשאיר הודעה ונשוב אליכם

איזון בין האישי למשפחתי

הצורך לאזן בין האישי למשפחתי

רחלי כוכבי רום

יועצת בקו להורה, בעלת תואר שני בתוכנית שוורץ, הדרכה ופיקוח בגיל הרך ובעלת תעודת מדריכה ויועצת מטעם משרד הכלכלה ואוניברסיטת חיפה

איך נשמור על איזון בין זוגיות, חיים אישיים וטיפוח משפחה?

"אני לא יודע מה לעשות קודם, לא יודע איפה לשים את עצמי"; "אני גמורה, ועכשיו להתחיל משמרת שנייה?" כמה פעמים אנחנו מרגישים ככה, את העומס, הלחץ, הבלבול בחיי היומיום?

כל מי שהקים משפחה והוליד ילדים (גם יחידנים) נתקל בצורך היומיומי לשלב בין משימות בעבודה, גידול ילדים וחיים אישיים.

אז קראתי ואספתי כמה אמיתות:

  • פגיעה באיזון בית-עבודה עלולה לפגוע בבריאות הנפשית, להוביל למצבי לחץ ודיכאון, לחץ דם גבוה ומחלות לב (רות סגל).
  • הורות ומשפחה כבר לא נחשבים לתחום נשי בלבד. גם גברים מתמודדים עם הצורך לעשות התאמות נכונות בין עבודה לחיי משפחה (מכון שי "הורות ומשפחה").
  • יחד עם זאת מחקרים מראים שיותר נשים מגברים מדווחות על לחץ הקשור לקונפליקט שבין בית לעבודה.

בואו נזכור מה ממלא את חיינו

משפחה
"ילדים זה שמחה" אמר בשירו שלמה בר. ואכן ילדים מכניסים הרבה שמחה ואושר לחיינו, אבל גם עבודה, לחץ, אחריות ודאגות. יש לנו צורך להשקיע  בחינוך שלהם, לדאוג לבריאותם ולשחק איתם. לעיתים ישנם בתמונה גם הורים מבוגרים שדורשים פניות רגשית.

פרנסה
'אם אין קמח אין תורה' (ר' אלעזר בן עזריה) הצרכים השונים שלנו לא יתמלאו ללא הקיום החומרי.

קריירה
לכל אחד שמורה הזכות להתפתח וללמוד. תקופת גידול הילדים היא גם הזמן שבו אנשים צעירים מתחילים להתפתח, רוצים ללמוד, להתקדם בעבודה ולקבל הכרה מקצועית.

זמן אישי
מי לא רוצה להיפגש לעיתים עם חבר.ה? להנות מתחביבים, לקרוא ספר טוב, לראות סרט, סתם 'לנקות את הראש'? לכל אחד מאיתנו יש צרכים ורצונות מעבר לתפקיד ההורי/משפחתי.

כל אלו תובעים מאתנו משאבי זמן ואנרגיה רגשית פיסית ומנטאלית.

ומה עם הזוגיות?

תחשבו כמה קשה לנו להפוך מאדם יחיד עם רצונות ועמדות אישיות לאדם זוגי שלומד להכיל את עולמו של בן זוגו ורוצה לשמור על ייחודיות בתוך הזוגיות. וכשנולדים הילדים עולים תכנים חדשים, כמו חוסר שינה, תרבות משפחתית שונה, זכרונות ופצעי ילדות נושנים, שחיקה ועייפות. ואז מתעורר הצורך לאזן בין העולמות של שני בני הזוג. כל זה כרוך בלוגיסטיקה מורכבת ובאתגרים כלכליים ונפשיים ובשל כך המערכת הזוגית עלולה לאבד מגמישותה.

כדי לשמר מערכת זוגית גמישה, נושמת ומותאמת למציאות חשוב לזכור מה אנחנו תמיד תמיד צריכים כבני אדם: אנחנו זקוקים להקשבה, להתעניינות, להתחשבות, לכבוד, לשוויון ולתחושת ערך, להתפעלות מאתנו, לרגישות כלפינו ולסובלנות לטעויות שאנחנו עושים. אנחנו פשוט רוצים שיבינו אותנו.

לפניכם כמה טיפים, איך נוכל לשמור על מערכת משפחתית מאוזנת שיש בה מקום ואיזון בין האישי למשפחתי ובין הזוגי להורי:

שותפות – היו שותפים בגידול הילדים, בפרנסה ובניהול הבית.

הקצו זמן לניהול מחלוקות – שוחחו באופן פתוח וחמים עם קשר עין, שקפו רגשות, החמיאו אחד לשנייה, הקשיבו, הביעו אמפתיה לתסכולים.

שמרו על תקשורת טובה ונעימה – התייחסו אחד לשני בצורה מאוזנת ורגועה, בחוכמה, וזכרו שהילדים רואים, שומעים ולומדים מכם.

עשו רשימת משימות משפחתיות – חלקו אותן ביניכם באופן פתוח ולא טריטוריאלי ("כלים זה לא בשבילי, אני רק מורידה אשפה").

הדדיות – שמרו ביניכם על הדדיות של קבלה ונתינה, מחוות רגשיות, התייעצות ועזרה הדדית, חמימות וקירבה.

התחשבו אחד בשני – אבא חוזר היום מוקדם כדי לשחק ולהשכיב את הילדים ויוצא למחרת מוקדם לעבוד ויום אחרי אמא עושה זאת.

גבו אחד את השני – אל מול הילדים ואל מול משפחות המוצא. אל תשברו את המילה של בני זוגכם. לא חייבים להסכים על הכל, אך כדאי לקבל החלטה משותפת אל מול המשפחה.

האיזון מתחיל בנו – נקשיב לעצמנו ולליבנו. נשלב בין הלב, הבטן והראש. הלב אחראי למה שאנחנו מרגישים ואוהבים, הבטן קולטת את התחושות וצרכי הסביבה. הראש מעבד ומאזן בין רצונות הלב ותחושות הבטן ועוזר לנו לקבוע את סדרי העדיפות. 
אז אל תוותרו על עצמכם ועל מה שאתם אוהבים, שמרו על מינונים ואיזונים (אם אין זמן לצאת יומיום להליכה אסתפק בינתיים בפעמיים בשבוע)

סדרי עדיפויות – חישבו ביחד וכל אחד לחוד מהם המרכיבים שמונחים בצלחת החיים שלכם. עשו סדרי עדיפויות, כמו במסעדה, לא את הכל אנחנו אוכלים. וותרו על הדברים הפחות דחופים וקבעו את המינון לדברים החשובים באמת.

ולא לשכוח להקצות זמן איכות זוגי ללא הילדים, לצאת לסרט, למסעדה, בילוי עם חברים. חשוב לשמוח, להנות וגם לפנק האחד את השני.

בואו נקבע פגישה טלפונית

דילוג לתוכן