טל: 6968*  |  10:00-13:00, 19:30-22:00
בשעות אחרות ניתן להשאיר הודעה ונשוב אליכם

הורים ובטחון עצמי של ילד

הורים ובטחון עצמי של ילד

נועה מאיר

אשת חינוך ומדריכת הורים ויועצת בקו הייעוץ קו להורה

להורים חלק משמעותי בבניית הביטחון העצמי וחיזוק הדימוי העצמי של ילדם. במאמר זה נתאר איך ובאיזה שלב נבנה דימוי עצמי של ילד, ומה מקומנו, ההורים, בעיצובו.

להורים חלק חשוב ומשמעותי בבניית הביטחון העצמי וחיזוק הדימוי העצמי של ילדם. כמו כן לצוות החינוכי יש תפקיד חשוב בהעלאת המודעות של ההורים בבניית דימוי עצמי חיובי והעצמת הביטחון העצמי בקרב ילדים בגיל הרך.

 מהו דימוי עצמי?

דימוי עצמי מורכב ממערכת מאורגנת של תכונות וערכים שהאדם מייחס לעצמו ומתנהג על פיהם. מערכת זו כוללת את הציפיות שיש לאדם מעצמו ומיכולתו, את הערך שהאדם מייחס לתכונותיו ולמעשיו ואת הפער שבין הציפיות של האדם מעצמו להישגיו בפועל.

תפקיד ההורים הוא בצמצום הפער בין הציפיות להישגים, מה שמביא לדימוי עצמי חיובי ומעצים את הביטחון העצמי.

חשוב שהורה יכיר ביכולותיו של הילד שלו ובהתאם לכך את רמת הציפיות שלו וכך יוכל להעביר מסר חיובי אשר ילך ויחזק את המוטיבציה של הילד לשיפור הדימוי העצמי.

כאשר הפער בין הצפיות להישגים גדול, נוצר דימוי עצמי שלילי, תחושת חוסר ערך הגורמת להימנעות, פחד מכישלון והיעדר יוזמה אשר פוגעת בביטחון העצמי.

חשוב שנדע כי ביטחון עצמי נבנה כבר מגיל צעיר, בשנת החיים הראשונה. על כן השנים הראשונות הן אלו הקובעות את הבסיס לדימוי עצמי וביטחון עצמי.

כל פונקציה שילד יכול להיות אחראי עליה תורמת לדימוי עצמי חיובי. ילד צריך להרגיש שסומכים עליו. לכן חשוב לתת לו תפקידים שיוכל לבצעם באופן עצמאי, על מנת להעניק לו תחושת אחריות. כמו למשל: סידור החדר, פינוי הכלים בתום הארוחה, להתקלח לבד, להכין את התיק ליום המחרת וכדומה. כל זאת בליווי של מילות עידוד ומתן חיזוקים.

זכרו! ילד צריך להרגיש אהוב ורצוי במשפחתו על מנת לבנות דימוי עצמי חיובי אשר יחזק את ביטחונו העצמי ועל מנת שירגיש אהוב ורצוי גם במסגרת החינוכית. ילד מגיע למסגרת חינוכית עם דימוי עצמי מסוים המושפע מסביבתו הקרובה ותפקיד הצוות החינוכי הוא להקנות מיומנויות התורמות לדימוי העצמי החיובי של הילד. על כן חשוב שהורים ישתפו את הצוות במתרחש בבית וירגישו שותפים לנעשה במסגרת החינוכית בו נמצא ילדם.

זכרו: נתינת תפקידים ו/או משימות לילדכם נותנים תחושת מסוגלות והצלחה!, אלו יגרמו לדימוי עצמי חיובי וביטחון עצמי.

כל מה שילד צריך, זה מבוגר אחד שיאמין בו
(הרב שלמה קרליבך)

בואו נקבע פגישה טלפונית

דילוג לתוכן